И не забравяйте – обърнете се към лекар при съмнение за подобно състояние
Снимка: Shutterstock
До септември ще цъфтят дървета, храсти и треви, чиито прашец провокира алергии, а те създават редица проблеми. И така, какво съветват медиците да знаете за тези състояния?
Алергия е възможно да се прояви във всяка възраст. Въпреки че алергията по-често възниква в детството или юношеството, е напълно възможно да се отключи и в зряла възраст. Случва се и обратното – деца с алергични проблеми в зряла възраст не се сблъскват с тях.
Да се разбере какво е провокирало алергията, ако до този момент не сте имали такава, не е лесна работа. Задължително трябва да се обърнете към алерголог, който след редица тестове и анализи ще постави диагноза.
Алергията може да изчезне за дълго време и отново да се появи. Към някои алергени с възрастта реакцията може да отслабне и да си помислите, че е изчезнала от само себе си. Но след време може да възникне отново - или към същите алергени, или към други. В този смисъл човешкият организъм е непредсказуем. Нагледни примери за това са атопичният дерматит или екземата у децата. Симптомите им могат да изчезнат, но у малкото изведнъж започва алергичен ринит. Причините за подобни трансформации все още не са известни на науката, но едно е ясно със сигурност – алергията на минава от само себе си.
Смяната на местоживеенето не лекува алергията. Според специалистите, смяната на мястото, където живеете, може да даде временен ефект и да почувствате облекчение, но като правило, подобрение в състоянието се наблюдава за известен период. В бъдеще организмът се адаптира към новата външна среда и определя веществата, които ще му действат като алергени.
Алкохолът засилва алергията. Алкохолът не е алерген, но силно увеличава отока на лигавицата в назофаринкса на тези, които страдат от алергичен ринит.
Алергията предизвиква главоболие и астма. Ако не използвате медикаменти по време на сезона на цъфтежа, алергията силно може да повлияе върху качеството ви на живот: у човек може да възникнат проблеми със съня, нервност и главоболие. Освен това алергичният ринит върви ръка за ръка с бронхиалната астма. 80% от децата с астма имат някакъв вид алергии, които се обострят през определено време на годината. На свой ред астмата също може да се обостри поради алергии.
Текст: medikforum.ru, превод: Надя Горанова
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари